Είμαι ο Δημήτρης Αναστασίου 20 ετών, κατάγομαι απο την Λεμεσό της Κύπρου και είμαι φοιτητής Εσσωτερικής Αρχιτεκτονικής ΔΙΠΑΕ Σερρών. Βρίσκομαι στο χώρο των Καλών Τεχνών απο τα 9 μου χρόνια και έχω φοιτήσει στην Σχολή Studio 8 School of Art and Design, όπου κατέχω το course O’level και έχω παρακολουθήσει το Foundation in Art and Design.
Η αφορμή για να ξεκινήσω την καρίερα μου στα murals ήταν το 2020 όντας 17 χρονών, όταν ο Diego Armando Maradona έφυγε απο την ζωή. Ήταν ένας απο τους αγαπημενους μου ποδοσφαιρίστες και έτσι αποφάσισα να δημιουργήσω ως ελάχιστο φόρο τιμής το πρώτο μου mural το οποίο είχε αναδημοσιοποιηθεί απο την σελίδα DIECI της Ελλάδας καθώς και απο κάποιες εφημερίδες και ιστοσελίδες στην Κύπρο. Απο εκέινη την μέρα αποφάσισα να ενταχθώ επαγελματικά στο χώρο των murals και να έχω ως καλλιτεχνικό όνομα το D. Dieci απο το όνομα μου και απο τον αριθμό του Maradona.
Κατα την διάρκεια της επαγγελματικής μου πορείας μέχρι τώρα είχα κάποιες προσωπικές δουλέιες οι οποίες ήταν κυρίως σε μαγαζία και σπίτια. Επίσης έχω λάβει μέρος σε δύο φεστιβάλ, το φεστιβάλ ροδακίνου (επισυνάπτεται η σχετική φωτογραφία) και το φεστιβάλ στην Πόλη Χρυσοχούς στην Κύπρο όπου επελέξα να ασχοληθώ με ένα κοινωνικοπολιτικό θέμα, για τα δικαιώματα της Γυναίκας (επισυνάπτεται η σχετική φωτογραφία).
Αξίζει να σημειωθεί οτι τα murals μου επικεντρώνονται σε κοινονωνικοπολιτικούς ορίζοντες.
Κατα την διάρκεια της πορείας μου έχω αναπτύξει μια δική μου τεχνική stencil όπου πρώτη φορά είχε χρησιμοποιηθεί στο φεστιβάλ για τα δικαιώματα της Γυναίκας. Για αυτή την τεχνική χρισημοποιούνται κάθετες γραμμές οι οποίες στο σύνολο τους απο απόσταση απεικονίζουν ενα πρόσωπο ή μια φιγούρα.
Θα ήταν μεγάλη μου χαρά να συμμετάσχω στο φεστιβάλ τόσο για τις γνώσεις όσο και για τις εμπειρίες που θα λάβω ως ένας νέος καλλιτέχνης.
Ευχαριστώ.
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.